Összehasonlítás: ferrit és neodímium mágnesek
Ebben a cikkünkben két mágnestípust hasonlítunk össze, amelyeket a webshopunkban értékesítünk: a neodímium mágneseket és a ferrit mágneseket.
Rövid áttekintés
A fő különbségek:
- kinézet – a ferrit mágnesek fekete színűek, míg a neodímium mágnesek általában fényes fémfelülettel rendelkeznek
- húzóerő – a neodímium mágnesek akár 10-szer erősebbek, mint a ferrit mágnesek
- ár – a neodímium mágnesek drágábbak, mint a ferrit mágnesek
- törékenység – a neodímium mágnesek törékenyebbek, mint a ferrit mágnesek
- vízhatlanság – a közönséges neodímium mágnesek nedves környezetben rozsdásodnak, a ferrit mágnesek nem rozsdásodnak
- hőellenállás – a ferrit mágnesek magasabb hőmérsékleten használhatók, mint a neodímium mágnesek
- ellenállás a demagnetizációval szemben – a ferrit mágnesek erős mágneses térbe helyezve elveszíthetik mágneses erejüket
Kinézet
A ferrit mágnesek fekete színűek. A neodímium mágnesek színe a felületkezeléstől függ. A leggyakrabban használt felületkezelés a nikkel. A neodímium mágnesek felületkezelésére azonban más példák is léteznek:
Az egyes felülettípusoknak megvannak az előnyei és hátrányai. Webáruházunkban leggyakrabban nikkelezett felülettel ellátott neodímium mágneseket forgalmazunk, de kínálunk horganyzott, aranyozott, gumírozott vagy epoxigyanta réteggel ellátott mágneseket is.
Húzóerő
A neodímium mágnesek nagyjából 10-szer erősebbek az azonos méretű ferrit mágneseknél:
Ha a lehető legerősebb mágnesre van szüksége, a neodímium mágnesek jobb választásnak bizonyulnak, mint a ferrit mágnesek. Bizonyos esetekben a neodímium mágnes túl erős lehet, ilyenkor jobb, ha ferrit mágnest használ.
A neodímium mágnesek akkor is alkalmasabbak, ha kevés a rendelkezésre álló tér, és a mágnesnek kicsinek kell lennie. A neodímium mágnesekkel ugyanazt az erősséget sokkal kisebb térfogattal érheti el:
Ár
A neodímium mágnesek 3-5-ször drágábbak, mint az azonos méretű ferrit mágnesek. Ha azonban azonos erősségű mágneseket hasonlítunk össze (például egy 5 × 3 mm-es neodímium korongot és egy 15 × 5 mm-es ferrit korongot), a neodímium mágnesek olcsóbbak.
A ferritmágneseknek jobb az ár/térfogat aránya, de a neodímium mágneseknek jobb az ár/erősség aránya.
A konkrét mágnesek árait webáruházunk neodímium mágnesek és ferrit mágnesek kategóriáiban találja.
Törékenység
A neodímium mágnesek hátránya, hogy törékenyek, és ütközéskor eltörhetnek:
A ferrit mágnesek is eltörhetnek erős ütések hatására, de a neodímium mágnesekhez képest ellenállóbbak.
A neodímium mágnesek törékenységét csökkentheti, ha kemény acéltokba helyezi őket. A neodímium pot mágnesek rendelkeznek a neodímium mágnesek minden előnyével, ugyanakkor nem törékenyek, mivel az acéltok (burkolat) megvédi a mágnest az ütésektől.
Vízhatlanság
A hagyományos, nikkelezett felületű neodímium mágnesek nem alkalmasak nedves környezetben való használatra, mivel rozsdásodni kezdhetnek. Ez a probléma a megfelelő felületkezelés kiválasztásával megoldható. A legmegfelelőbb felületkezelés a gumi vagy műanyag, amely 100%-ban megvédi a mágnest a nedvességtől. Használhat epoxigyanta vagy arany védőréteggel ellátott mágneseket is, de ezek a védőrétegek idővel elkophatnak.
A ferrit mágnesek nem rozsdásodnak, ezért még nedves környezetben is használhatók védőfelület-kezelés nélkül.
Az összes nedves környezetben használható mágnesünket megtalálja a vízálló mágnesek kategóriában.
Hőellenállás
A ferrit mágnesek egészen 250 ° C hőmérsékletig ellenállnak.
A hagyományos neodímium mágnesek kb. 80 °C-on elkezdik tartósan elveszíteni a húzóerejük egy részét. Vannak azonban olyan speciális neodímium mágnes típusok is, amelyek akár 240 °C-ig is ellenállnak a hőmérsékletnek.
A magas hőmérsékletet is kibíró mágneseink kínálatát webáruházunk magas hőellenállású mágnesek kategóriájában találja.
Ellenállás a demagnetizációval szemben
Ha egy ferrit mágnest erős mágneses térbe helyezünk, elveszítheti mágneses erejének egy részét. Ez leggyakrabban akkor fordul elő, amikor egy ferrit mágnest egy neodímium mágneshez érintünk. A neodímium mágnes erős mágneses mezőt hoz létre maga körül, ami részben demagnetizálja a ferrit mágnest.
A húzóerő megőrzése érdekében tartsa a ferrit mágneseket pár centiméter távolságra a neodímium mágnesektől.
A neodímium mágnesek sokkal ellenállóbbak a külső mágneses mezők hatásainak, a demagnetizáló hatásoknak, így normál körülmények között nem veszítenek húzóerejükből.
Összefoglalás
A hagyományos neodímium mágnesek 10-szer erősebbek a ferrit mágneseknél, de 80 ° C fölött veszítenek az erejükből, nedves környezetben rozsdásodnak, és törékenyek. Vannak azonban speciális neodímium mágnesek, amelyek vízállóak, magas hőellenállásúak vagy védő acéltokba vannak helyezve, amely csökkenti sérülékenységüket.
A ferrit mágneseket gond nélkül alkalmazhatjuk nedves környezetben és magas hőmérsékleten egészen 250° C-ig. Kevésbé törékenyek, és olcsóbbak, mint a neodímium mágnesek. Ugyanakkor gyengébbek, ha a húzóerőről van szó.