Érdekes tények a mágnesekről, amiket valószínűleg még nem hallott
A mágneseknek mindig két pólusuk van
Ahogyan a fizika órákról tudjuk, a mágneseknek mindig két pólusa van, északi és déli. De mi történik, ha kettévágjuk a mágnest? Mindkét felének lesz saját északi és déli pólusa!
A tenyésztők mágnest adnak edni a teheneknek
A gazdák a teheneknek mágnest adnak enni. Ezt a technikát már évek óta alkalmazzák. A tehenek néha megesznek egy szöget vagy egy darabot a fémkerítésből. Hogy megelőzzék a szervek pusztulását, hagyják, hogy a tehenek lenyeljenek egy kis mágnest. Bár ez örökre a gyomrukban marad, megvédi őket az elfogyasztott fémtárgyak halálos következményeitől.
Egyes állatoknak saját iránytűjük van
Gondolkodott már azon, hogyan jutnak el a fecskék a melegebb országokba? Persze, a legrövidebb úton, légvonalban repülve. De mi vezeti őket abba az irányba? Valamiféle ösztön? A tudósok két lehetséges elmélettel álltak elő.
Az első elmélet a kriptokróm fehérjéről szól, amely a madarak szemében található. A kriptokrómnak köszönhetően a madarak látják a Föld mágneses terét. Ez a fehérje a rovarokban és más állatokban is megtalálható, és még az emberben is felfedezték. A kutatók ezért azt próbálják megállapítani, hogy egy személy érzékeny lehet-e a mágneses mezők felismerésére. Az eredmények azonban ezt még nem erősítették meg.
A második elmélet a magnetorecepcióról szól, azaz a Föld mágneses mezejében való tájékozódás képességéről. A mágneses érzékelést néhány állatnál már megtalálták. Ezek közé tartoznak a tengeri teknősök, rákok, halak stb. Ők képesek érzékelni a Föld mágneses terének irányát, miközben saját testük iránytűként működik.
Mágneses hegyek
A világon számos olyan mágneses hegy van, ahol az autókat vagy más tárgyakat a szokásossal ellentétes irányba, azaz felfelé húzza a gravitáció. Az ilyen eltérő gravitációjú utak nagyon népszerűvé váltak. Az interneten számos videó található, amikben lelkesen tesztelik a mágneses hegyek vonzóerejét. Az igazság azonban az, hogy ez egy optikai illúzió. Agyunk a dombot választja horizontnak, ahonnan az út lefelé vezet, ezért tűnik úgy, hogy az autót vagy más tárgyat a gravitációval ellentétes irányba húzzák.
Ha azonban a valós horizont szögéből nézzük, azt látjuk, hogy az autó a gravitációs törvény szerint valójában lefelé halad, a mágneses hegyek pedig csak átverik a szemünket.
Hogy képet kapjunk arról, hogyan működik a mágneses hegyek vonzóereje:
A címlapképet készítette: Dan-Cristian Pădureț lásd Unsplash